Korduma kippuvad küsimused – KKK

1. Milline on hea ja turvaline lukk? 

Turvalukk peab olema muukimiskindel ja tugev. Turvalukk peab olema võtmega avatav ja suletav nii seestpoolt kui väljastpoolt. Seda sellepärast, et kui näiteks varas on tulnud akna kaudu sisse, ei saa ta lihtsamat teed pidi ehk ukse kaudu välja kui uks on lukku keeratud. Nupuga luku puhul on lihtsam vargal uksest väljuda. Võti peab olema kopeerimiskindel ning turvakaardiga. Näiteks Valnes KABA võtmeid ei saa valmistada  ette näidates mitte üheski võtmevalmistus töökojas. Valnes Kaba lisavõtmeid võivad valmistada üksnes Kaba poolt selleks volitatud äripartnerid, Eestis on selleks partneriks Valnes AS, kus võtmekaardi alusel valmistatakse teile võtmeduplikaat 1-3 tööpäeva jooksul.

Kõrgturvasüdamik Valnes Kaba

2. Mida tuleks turvaluku ostmisel jälgida?

Et turvalukk vastaks Turvaettevõtete Liidu ning Kindlustusseltside Liidu nõuetele. Vastavad nõuded ja nimekiri lukkudele, mis nendele nõuetele kindlasti vastavad, on olemas mõlema liidu kodulehtede nt. SIIN.

3. Milline lukk klassifitseerub turvaluku alla? Miks seda on keerukam lahti murda?

Turvalukukk peab olema varustatud muukimis- ning puurimisvastaste elementidega. Samuti peab olema lukukeel tugev ning vastama tugevusklassile 4. Kogu lukukomplekt on tugevam kui kasutuslukk. Turvaluku komplekti kuulub korralik luku vasturaud ning südamik on varustatud muukimisvastaste ning puurimisvastaste elementidega. Näiteks Valnes 3000Q komplekti kuulub muukimiskindel lukusüdamik, tugev lukuraam, roostevabast terasest turva-vasturaud ning roostevabast terasest koonuse-kujuline südamikukaitse.

4. Millised lukud on kõige kergemini lahti muugitavad ja miks?

Kõige kergemini on lahti muugitavad lukud, mis ei ole mõeldud turvalisuse tagamiseks. Ebakvaliteetsed, ilma muukimisvastaste turvaelementideta lukud. Mida ebatäpsem on luku valmistus seda lihtsam muukida.

5. Kui suurt rolli mängib ukseluku turvalisuses südamik ja kuidas seda kaitsta saab?

Ukseluku turvalisuses mängib lukusüdamik väga suurt rolli. Korralikul turvalukul on südamiku kaitsmiseks koonuse kujulised ning täismaterjalist kaitsed, et neid ei saaks näiteks torutangidega lahti murda. Samuti peab südamik olema varustatud puurimis- ning muukimisvastaste elementidega. Võti peab olema kaitstud turvakaardiga.

6. Kui suurt rolli mängib turvalisuses ukselink, kas lingil ja lingil on peale välimuse veel vahet?

Turvaluku korral ei ole turvalisuse seisukohal lingil olulist rolli. Küll aga on lingi valikul oluline arvestada lingi materjali, osad materjalid ei sobi kasutamiseks välistingimustesse nt tsingist lingid ei sobi välitingimustesse sest võivad aja jooksul hakata roostetama. Ilmastikukindlad materjalid on alumiinium, messing ja roostevaba teras, just nendest kolmest materjalist on valmistatud valdav enamus Valnese ukselinke.

VAL322ST_S

VAL92_01SCM_MS

VAL5_008SCM_C

7. Millised probleemid võivad tekkida kindlustustega ukselukkude osas? Ehk millised lukud ei ole nende jaoks piisavalt turvalised ning mis tingimused peavad olema täidetud?

Kui lukk ei vasta Kindlustusseltside Liidu nõuetele, siis kindlustusettevõtted näevad kindlustades suuremat riski, ning kindlustusmakse on kõrgem. Kui lukku on nii lihtne lahti muukida, et sellest ei jää mingit jälge lukule või lukusüdamikule võib kindlustusselts arvata, et tegemist ei olegi kuritahtliku tööga ning võib keelduda kindlustusmakse väljamaksmisest. Turvalistel ja raskesti muugitavatel lukkudel jääb lõhkumisest jälg.

8. Mis asi on turvakaart ning kuidas see töötab?

Turvakaart on nagu ID-kaart, mis annab õiguse teha võtmest koopiaid vaid võtme omanikule. See välistab võtmete kopeerimise isikutele, kellel on võti kuid ei ole turvakaarti. Turvakaarti tuleb hoida nagu isiklikku dokumenti, et see ei satuks võrrastesse kätesse. Kõik Valnese turvalukud on varustatud võtme turvakaardiga.

9. Millised muudatused või edasiminekud võivad meid oodata tulevikus ukselukkude turvalisuses?

Üks tõusev trend on biomeetriline tuvastamine – ehk siis lukud, mis tunnevad inimese ära nende füüsiliste mõõtude järgi. Sõrmejäljelugejaga lukud on hetkel kõige mugavamad ja enim levinud. Sõrmejäljelugejat on lihtne paigaldada kõrgusele, mis sobib kõigile inimestele – mõnel puhul näiteks lingi sisse – ja see töötab kiiresti.